Písmo v první třídě: Comenia Script vs. tradiční vázané písmo
V první třídě přicházejí děti do kontaktu s mnoha novými výzvami. Jednu z nich představuje také učení psaní. V současnosti se na českých školách diskutuje o využití dvou hlavních typů písma: tradičního vázaného písma a písma Comenia Script. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Jak děti vnímají psací písmo? Jakou roli sehrávají v procesu osvojování psaní rodiče a učitelé? To vše se dozvíte v následujících řádcích.
Čtení na 5 minut
Comenia Script vs. tradiční psací písmo: hlavní rozdíly, výhody a nevýhody
Nejdříve se zaměříme na stručný přehled dvou výše zmíněných písem, a to konkrétně na rozdíly mezi nimi, jejich výhody a nevýhody.
Tradiční vázané písmo
Tradiční vázané písmo známe všichni – jeho tradice sahá až do 19. století. Od té doby se také praktikuje na českých školách. Je charakteristické spojováním jednotlivých písmen ve slovech.
Tento způsob psaní má výhodu v tom, že umožňuje větší rychlost psaní, zároveň děti nemusí při psaní zvedat ruku. Nevýhodu však představuje větší náročnost na motoriku. Děti také mohou mít problém s odlišováním některých písmen. Pokud navíc správně neovládají rukopis, může být písmo nečitelné.

Ukázka tradičního vázaného písma – zdroj: EQUAZEN.cz
Comenia Script
Comenia Script je novodobé písmo navržené jako jednodušší alternativa, u které se podobají tvary písmen tiskacímu písmu. Písmena se nespojují, což usnadňuje jejich psaní a čtení. Mezi jeho hlavní výhody patří jednodušší osvojení písma a lepší čitelnost. Nevýhodu představuje pomalejší psaní a děti později mohou mít obtíže s přechodem na spojité písmo.
Tvary písma Comenia Script se více podobají tiskacímu písmu, což dětem usnadňuje přechod od čtení k psaní. Naproti tomu psací písmo s mnoha obloučky a smyčkami mohou děti vnímat jako náročnější na zapamatování. Děti, které píší Comenia Scriptem, mají často úhlednější a čitelnější písmo než to tradiční.
Volba typu písma má pro děti v první třídě velmi zásadní vliv, protože ovlivňuje rychlost a kvalitu osvojování psaní. To má pak celkový dopad na vztah dětí ke vzdělávání.

Ukázka písma Comenia Script – zdroj: ComeniaScript.com
Písmu Comenia Script se také věnuje reportáž v pořadu identita na webu ivysilani.cz
Co děti a psací písmo?
Děti jsou přirozeně zvídavé a nadšené. Jinak tomu není ani v případě prvních pokusů o psaní – k samotnému procesu psaní přistupují často s očekáváním a entusiasmem. Nicméně se mohou objevit také obavy z neúspěchu a složitosti úkolů.
Pro psaní hraje klíčovou roli také kognitivní a motorický vývoj. Tato činnost vyžaduje koordinaci jemné motoriky, správný úchop psacího nástroje a také schopnost rozlišovat tvary písmen. Pokud by došlo k nedostatečnému rozvoji těchto dovedností, mohou nastat potíže i při psaní.
Role učitelů a rodičů v procesu psaní
Již jsme naznačili, že děti si osvojují písmo postupně přes proces kreslení. Učitelé nejdříve zavádějí různé strukturované aktivity zaměřené na grafomotorický rozvoj, správný úchop psacího nástroje a také seznámení s tvary písmen. V procesu učení psaní je stejně jako v jiném učení důležitá podpora kreativity a individuálního přístupu k potřebám každého dítěte.
Rodiče mohou děti podporovat v rozvoji psaní doma procvičováním jemné motoriky prostřednictvím různých kreativních her a aktivit, např. modelování, stříhání či kreslení. Důležitou roli pro psaní hraje také pozitivní a podporující prostředí. Pokud vás zajímají tipy na aktivity rozvíjející písmo, přečtěte si náš článek Psaní kreativně, hravě a zábavně.
Pokud chceme dětem jakožto rodiče vytvořit podnětné prostředí a vhodné podmínky pro psaní, měli bychom se zaměřit na zajištění správného sezení a osvětlení, používání vhodných psacích nástrojů a papíru. Chvalme děti za jejich pokroky, trpělivě přistupujme k chybám. Motivujme děti různorodými aktivitami (viz odstavec výše).
Během procesu psaní mohou nastat ale i komplikace, např. pokud rodiče používají jiné písmo než to, které se děti učí ve škole. To může způsobit zmatek a vést k tomu, že děti zamění tvary písmen. Doporučuje se tedy spolupracovat se školou, potažmo učiteli – rodiče se seznámí s metodikou výuky psaní, kterou škola používá. Proces učení se pak stane pro děti konzistentní.
Co říci závěrem?
Výběr písma v první třídě hraje důležitou roli – ovlivňuje nejen rychlost a kvalitu psaní, ale i vztah dítěte ke čtení, psaní a učení obecně. Nejde však o univerzálně správnou volbu; každé písmo má své výhody i nevýhody. Klíčová je výuková metodika, kterou daná škola používá, a její sladění s individuálními potřebami dítěte. Právě přístup školy k výuce psaní může být jedním z faktorů, které rodiče zohledňují při výběru základní školy. Písmo by mělo podporovat přirozený vývoj psaní a vytvářet prostor pro různé styly učení. V celém procesu sehrávají důležitou roli nejen učitelé, ale i rodiče, kteří mohou dítě v psaní aktivně a citlivě podporovat.
„Pokud se dítě nemůže učit tak, jak učíme my, možná bychom měli učit tak, jak se učí ono.“
– Ignacio Estrada
Zdroje souvisejících informací:
- MACKENZIE, Noella M. a SCULL, Janet. Understanding and Supporting Young Writers from Birth to 8. Online. 2. Routledge, 2024. ISBN 9781003439264. Dostupné z: https://www.taylorfrancis.com/books/edit/10.4324/9781003439264/understanding-supporting-young-writers-birth-8-janet-scull-noella-mackenzie?refId=fbb4658e-1144-4db1-acaa-884a4e31dddd&context=ubx. [cit. 2025-02-18].
- SASSON, Rosemary. Handwriting of the Twentieth Century. Intellect, 2007. ISBN 1841501786.
- Cursive Vs. Script: What’s The Difference? Art Of Scribing. 2025. Dostupné z: https://artofscribing.com/handwriting/cursive-vs-script-whats-the-difference/. [cit. 2025-02-18].
- BEZOUŠKOVÁ, Jana a HAVLÍNOVÁ, Hana. Adaptační období v 1. ročníku základní školy jako příležitost k usnadnění plynulého přechodu z předškolního do základního vzdělávání. Online. 2. Národní pedagogický institut České republiky, 2024. ISBN 978-80-7578-152-9. Dostupné z: https://www.npi.cz/images/publikace/adaptacni_obdobi_zakladni_skola_2_vyd.pdf. [cit. 2025-02-18].
- Comenia Script. Online. 2020. Dostupné z: https://www.comenia-script.com/. [cit. 2025-02-18].
- Je školní vázané písmo vhodné pro všechny? Zejména leváci s ním mohou mít problém. EDUin. 2023. Dostupné z: https://www.eduin.cz/clanky/je-skolni-vazane-pismo-vhodne-pro-vsechny-zejmena-levaci-s-nim-mohou-mit-problem/. [cit. 2025-02-18].
- SKALICKÝ, Jakub. Identita. Vzdělávání. Představuje Aleš Najbrt. 25. ledna 2024. ČT art. Dostupné také z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13917580517-identita/221562264040005/.